Kompiuterio vartotojas retai susimąsto tiek apie duomenų atsarginių kopijų darymą, tiek ir apie kompiuterio duomenų šifravimo svarbą.  Jeigu turite svarbių duomenų, kurie neturėtų būti prieinami kitiems, verta juos apsaugoti. Tai daryti būtina, nes kompiuterį gali pavogti arba tiesiog juo pasinaudoti, kai Jūs jį paliekate be priežiūros. Taip pat verta paminėti ir išorines laikmenas, kurias vartotojai dažnai naudoja, o USB atmintines kartais pamiršta darbo vietoje.  Todėl šį kartą aptarsime kaip galima apsaugoti kompiuteryje ir išorinėse duomenų laikmenose esančius duomenis.Egzistuoja nemažai programinės įrangos sprendimų, skirtų šifruoti duomenis. Vienas iš paprasčiausių, tačiau ir ganėtinai lengvai nulaužiamų yra duomenų archyvavimas, apsaugant archyvą slaptažodžiu. Tačiau jis nėra pakankamai saugus, be to ir nepatogus naudoti, kadangi norint laisvai naudoti visą archyvo turinį, jį reikia išarchyvuoti, o jeigu duomenų daug, tai užtruks. Taip pat galima rasti daug nemokamų programų, kurios sukuria apsaugotą slaptažodžiu katalogą, tačiau jų saugumo lygis nėra pakankamas.

Alternatyva – TrueCrypt

TrueCrypt – tai nemokama duomenų šifravimo programa. Pagrindinis jos privalumas – AES šifravimo standartas ir jo modifikacijos. Būtent šį standartą JAV valdžia 2002 metais patvirtino kaip tinkamą ypatingos svarbos valstybinių dokumentų šifravimui. TrueCrypt turi be galo svarbią funkciją – paslėptą šifruotą failų saugyklą kitoje saugykloje plausible deniability (įtikinamas neigimas). Šios funkcijos esmė – neišduoti tikrų slepiamų duomenų. Aktyvavus šią funkciją, suteikiami 2 slaptažodžiai ir sukuriamos dvi saugyklos. Viena saugykla skirta atverti esant neišvengiamai situacijai, naudojant pirmąjį slaptažodį. Šioje saugykloje patariama saugoti panašius į svarbius duomenis. O pagrindinė, antroji saugykla atveriama antruoju slaptažodžiu ir patalpinta ji pirmosios saugyklos viduje. Šioje saugykloje saugomi svarbiausi duomenys, prie kurių kiti prieiti pašaliniai asmenys neturėtų. Taigi pirmoji saugykla naudojama kaip apgaulinga, tam, kad apsaugoti svarbiausius duomenis.

Apsaugota USB laikmena

USB atmintines ar kietuosius diskus būtina šifruoti, jeigu turite juose svarbių duomenų. Pagrindinė priežastis – juos lengva pamesti arba pavogti. Su TrueCrypt programa sukuriama šifruota duomenų saugykla USB atmintinėje (pasirenkamas dydis ir slaptažodis), prijungiama kaip diskas, o toliau į ją galima krauti duomenis kaip ir įprastai naudojant USB atmintinę. Baigus darbą, per TrueCrypt programą saugyklą reikia atjungti. Toliau pateikiama vaizdinė informacija kaip viskas atrodo:

TrueCrypt naudojimas

TrueCrypt ir USB atmintinės saugyklos valdymas

Viso sisteminio kompiuterio disko šifravimas

TrueCrypt leidžia šifruoti visą sisteminį diską. Ši funkcija ypač naudinga, jeigu dažnai naudojatės kompiuteriu viešose vietose, kur Jūsų kompiuteris gali būti pavogtas. Atlikus visą kietojo disko šifravimą, net ir prijungus kietąjį diską prie kito kompiuterio duomenų iš jo nuskaityti nepavyks. Tik įjungus kompiuterį, kurio diskas yra užšifruotas atvaizduojamas langas, kuriame būtina įvesti slaptažodį. Tik įvedus slaptažodį startuos operacinė sistema. Tokiu atveju pavogtas kompiuteris yra palyginus nedidelis nuostolis, jeigu būtų pavogti kartu ir svarbūs duomenys. Toliau pateikiamas lango pavyzdys, kuris atsiranda tik įjungus užšifruotą kompiuterį.

Kompiuteris su užšifruotu kietuoju disku

Kompiuteris su užšifruotu kietuoju disku

Ar šifravimas reikalingas? Kokia kaina laikmenos paruošimo, norint naudotis šifruota saugykla?

Šifravimas reikalingas, jeigu turite duomenų, kurie yra itin svarbūs ir tiesiog neturėtų būti prieinami kitiems asmenims. Tuo labiau kai tokių darbų kaina nėra didelė, USB atmintinės ar išorinio kietojo disko šifravimas kainuoja 40 LT, na o viso sisteminio kietojo disko šifravimas – 60 LT.

Šis straipsnis be autoriaus sutikimo negali būti niekur platinamas, kaip ir nuotraukos pateiktos jame.

 

 

Tagged on: