Jūsų kompiuterio laikrodis netikslus? Kartais klysta keliomis valandomis? Pateikiu konkretų atvejį, kas dėl to greičiausiai kaltas 🙂

Simptomai: kompiuteris užstringa operacinės sistemos Windows XP krovimosi metu, tačiau pavyksta pamatyti darbastalį klaviatūra iškvietus Task Manager (ctrk + alt + delete kombinacija).

Taigi pagaliau patekus į darbastalį pamačiau, kad kompiuterio data buvo „ganėtinai“ atsilikusi (1989 metai). Patikslinus datą, išjungus kompiuterį ir atjungus jo maitinimą (šio kompiuterio pagrindinė baterija taip pat buvo neveikianti) datą vistiek pakisdavo į 1989 metus. Taigi teko keisti BIOS ir laikrodžio bateriją:


Pakeitus bateriją išsisprendė Microsoft Windows XP krovimosi užstrigimas, kadangi data išlikdavo nepakitus, kai kompiuteris būdavo atjungtas nuo energijos šaltinio (Baterija skirta ne tik datai ir laikui palaikyti, kai kompiuteris atjungtas nuo maitinimo šaltinių, bet ir BIOS nustatymams palaikyti).

Tikslus laikas kompiuteryje yra labai svarbus jo paties, programų, bei tinklo tiksliam veikimui. Kartais nepavyksta pasidalinti duomenimis su kitu kompiuteriu, esančiu tame pačiame tinkle tik dėl to, kad vieno kompiuterio laikas atsilieka ir nepavyksta suderinti paketų siuntimo. Taip pat jei data ir laikas „atsilieka“, nebus siunčiami operacinės sistemos ir antivirusinės programos atnaujinimai (data senesnė, todėl programa galvos, kad ji yra atsinaujinusi 🙂 )

Noriu patikslinti, kad data grįždavo į 1989 metus šiame kompiuteryje todėl, kad kompiuterio laikrodžiui ir BIOS nustatymams skirta baterija buvo VISIŠKAI išsikrovusi. Dažniausiai vartotojas pastebi, kad laikrodis kartais atsilieka nuo realaus laiko, daug anksčiau, nei baterija tampa visiškai negyvybinga. Jeigu Jūsų kompiuteryje laikas kartais atsilieka, reikėtų pasikeisti bateriją, jos kaina yra nuo 3 iki 15 litų (brangiausia būna kai kuriems nešiojamiems kompiuteriams), o jos pakeitimas nuo 10 iki 40 litų (brangiausia kaina taikoma tik tada, kai tenka išrinkti didžiąją dalį nešiojamo kompiuterio, norint pakeisti bateriją).

Taigi kaip matote laikas yra be galo svarbus ne tik žmogaus, bet ir kompiuterio gyvenime 🙂