Ganėtinai dažnas nešiojamų kompiuterių gedimas yra susijęs su jų ekranų apšvietimu. Vieną dieną ekrane tiesiog neįmanoma pamatyti atvaizduojamo vaizdo. Kas nutinka, kokios detalės turėtų būti keičiamos ir ar galima tokių gedimų išvengti?

Nustatome, ar kalta LCD ekrano apšvietimo sistema

Jeigu jau taip atsitiko, kad įjungėte nešiojamąjį kompiuterį, o jis nenusiteikęs rodyti jokio vaizdo ekrane, nukreipkite ekraną į šviesą, galbūt vaizdas yra rodomas, tik ekranas neapšviestas? Jeigu išvydote tekstą ir grafiką ekrane, Jūsų nešiojamam kompiuteriui sugedo ekrano apšvietimo sistema. Nešiojamo kompiuterio LCD ekrano apšvietimo sistemą sudaro:

Apšvietimo sistemos elementai ir kodėl LCD ekranas yra tamsus ir neapšviestas:

LCD ekrano apšvietimo lempos, įmontuotos LCD ekrane:

LCD ekrano apšvietimo lempa

LCD ekrano apšvietimo lempa

 

Įtampos keitiklis:

LCD ekrano įtampos keitiklis

LCD ekrano įtampos keitiklis

 

Jungiamasis laidas:

Jungiamasis LCD ekrano kabelis

Jungiamasis LCD ekrano kabelis

 

LCD apšvietimo lempos tarnauja ganėtinai ilgai, todėl jas tenka keisti rečiausiai. Lempų gedimai pasireiškia įvairiai: ekranas neapšviestas arba apšviestas tik dalinai, o kartais tiesiog mirguliuoja. Dažniausiai LCD ekranas turi vieną apšvietimo lempą. Pačių lempų kainos nėra didelės, tačiau jų keitimo darbo kaina yra ganėtinai aukšta (nuo 80 Lt). Taip yra, todėl, kad norint pakeisti LCD apšvietimo lempą, tenka išardyti visą ekraną, o šis darbas reikalauja didelio kruopštumo, kadangi pats ekranas susideda iš kelių sluoksnių plėvelės, matricos ir rėmų, kurių negalima pažeisti.

Įtampos keitiklis ekrano apšvietimo sistemoje keičia kelių voltų įtampą į kelių šimtų voltų įtampą (tinkamą LCD ekrano lempoms). Gedimai, susiję su įtampos keitikliu (angl. inverter) dažniausiai būna panašūs kaip ir LCD lempų: ekranas yra neapšviečiamas, tiesiog tamsus. Tačiau būna ir tokių atvejų, kai įtampos keitiklis veikia korektiškai keletą dienų, tačiau po to ekrano apšvietimas tiesiog dingsta ir po kiek laiko vėl atsiranda.

Kaip tikriausiai jau supratote ekrano laidas (dažnai vadinamas „šleifu“) jungia patį ekraną ir įtampos keitiklį prie pagrindinės plokštės, iš kurios tiekiamas vaizdo signalas bei maitinimas. Kartais jame esantys laidai tiesiog lūžta per lenkimo vietą, ties vyriais (dėl nuolatinio nešiojamo kompiuterio atidarinėjimo/uždarinėjimo) ir dingsta arba ekrano apšvietimas arba ir visas vaizdas.

Nešiojamo kompiuterio apšvietimo sistemos gedimo šaltiniui nustatyti  ne visada užtenka multimetro (kitaip vadinamo testerio, matuojančio įtampą, varžą ir t.t.). Jeigu įtampos keitiklis neišduoda kelių šimtų voltų kintamos įtampos, tai dar nereiškia, kad kaltas būtent jis, gali būti sugadintas ir pats ekrano laidas. Todėl kartais reikia turėti ir tinkamų, testinių LCD ekrano lempų ar kitų įtampos keitiklių. Straipsnyje nurodomas apšvietimo sistemos pavyzdys galioja tik LCD tipo ekranams, LED apšvietimo tipo ekranai neturi įtampos keitiklių, kadangi jie šviečia jau nuo kelių voltų įtampos.

 Kaip išvengti ekrano pašvietimo sistemos gedimų?

Ne visada pavyksta išvengti ekrano apšvietimo sistemos gedimų. Jų atsiradimui turi įtakos tiek ir kompiuterio vartotojo veiksmai, tiek ir kompiuterio amžius. Patarimas, norintiems išvengti tokio tipo gedimų būtų: uždarykite nešiojamo kompiuterio ekraną, kai juo nesinaudojate, taip neleisite jam be reikalo būti apšviestam.

Gedimo šalinimo kainos:

Apšvietimo sistemos dalių kainos svyruoja nuo 40 iki 100 litų, o pačių darbų kainos nuo 30 iki 100 Lt.