Truputis virusų atsiradimo istorijos

Tai tema, kuri niekada nebus išbaigta, nebus rasta vieninga nuomonė tarp IT specialistų. Pirmasis virusas buvo Creeper, kuris atsirado ARPANET tinkle (šis tinklas buvo interneto prototipas). Tai įvyko 1970 metais, ganėtinai seniai. Na, o pats internetas, kuris deja naudojamas kaip virusų plitimo terpė, atsirado 1990 metais. Taigi virusai per tiek metų ganėtinai daug patobulėjo ir šiandien mes jau neįsivaizduojame kompiuterio be antivirusinės programos. Tai yra BŪTINA Jūsų kompiuterio programinės įrangos dalis (žinoma, jeigu norite dirbti be trukdžių ir priverstinių pertraukėlių 🙂 ) .

Noriu antivirusinės programos, ką pasirinkti?

Kaip ir visose gyvenimo srityse, turime didelę antivirusinių programų pasiūlą. Žmogiška logika diktuoja, kad geriausia antivirusinė programa bus mokama (IT specialisto, kuris nėra slaptas antivirusinių programų įmonių atstovas komentaras – namų vartotojams tikrai ne, didelėms įmonėms – tik iš dalies taip). Kadangi turiu nemažai praktikos šioje srityje, galiu drąsiai teigti, kad nemokamos antivirusinės programos tikrai užtenka, norint turėti „sveiką“ kompiuterį. Dideliems skeptikams, pridedu PixelPrivacy straipsnį, kuriame anglų kalba apibendrinti testų rezultatai, kurie teigia, kad nemokama antivirusinė programa (konkrečiu atveju Avast) lygiai taip pat gerai apsaugo kompiuterį nuo virusų. Taigi nebūtina kiekvienus metus pirkti antivirusinės programos licenzijos, kuri kainuoja nuo 15 iki 40 eur. Jeigu jau pasirinkote ir įsidiegėte vieną iš rekomenduojamų antivirusinių programų (Avast), patikrinkite ar įjungtas automatinių operacinės sistemos atnaujinimų rėžimas, bei ar įjungta Microsoft ugniasienė.

Papildomi Microsoft Windows XP operacinės sistemos saugumo nustatymai

Jeigu naudojatės Microsoft Windows XP operacine sistema, tada patikrinti galite eidami į Control panel (valdymo skydas) > Security center (saugos centras), ties automatic updates (automatiniai atnaujinimai) ir firewall (ugniasienė) turi būti užrašas ON (įjungta). Pavyzdys, kaip viskas turi atrodyti (spauskite ant nuotraukos, norėdami ją padidinti):

Papildomi Microsoft Windows 7 operacinės sistemos saugumo nustatymai

Jeigu naudojatės Microsoft Windows 7 operacine sistema, tada patikrinti ar veikia ugniasienė, galite eidami į Control panel (valdymo skydas) > System and security (sistema ir saugumas), pasirenkame Windows firewall (Windows ugniasienė). Atsivėrusiame lange turime matyti du žalius skydus, su varnele juose. Tai reiškia, kad ugniasienė veikia abiems tinklo nustatymams. Pavyzdys, kaip viskas turi atrodyti (spauskite ant nuotraukos, norėdami ją padidinti):

Patikrinti ar įjungti automatiniai atnaujinimai, galite eidami į Control panel (valdymo skydas) > System and security (sistema ir saugumas), pasirenkame Windows update (Windows atnaujinimai). Atsivėrusiame lange turime matyti žalią skydą, su varnele jame. Tai reiškia, kad operacinės sistemos atnaujinimai yra įjungti. Pavyzdys, kaip viskas turi atrodyti (spauskite ant nuotraukos, norėdami ją padidinti):

Išvados:

Taigi įgyvendinus kompleksinį sprendimą: nemokama antivirusinė programa, aktyvuota ugniasianė (firewall), įjungti bei įdiegti sistemos atnaujinimai būsime 90 procentų pasiruošę įveikti kompiuterį atakuojančius virusus.

Kodėl 90 procentų, o ne 100 ?

10 procentų – vartotojo elgesys, bei galingi virusai, nuo kurių pirmąsias 24 valandas neapsaugoti nei mokamų, nei nemokamų antivirusinių programų turėtojai (priežastys, leidusios patekti virusui į sistemą, bei viruso sugeneruotos pasekmės turi būti išanalizuotos ir turi būti sukurtas atnaujinimas programai.). Dažnai pats vartotojas apkrečia kompiuterį virusu (virusai patenka naršant pavojingose ir nepatikimose tinklapiuose, bandant atsisiųsti failus per torrent, emule tinklus arba per USB atmintinę, kuri buvo prijungta prie užkrėsto kompiuterio).


Visa medžiaga pateikta šiame straipsnyje negali būti kopijuojama be autoriaus sutikimo.