Tikriausiai kai pritrūksta kietojo disko (HDD) talpos, bėgate pirkti naujo vidinio ar išorinio kietojo disko. Tame nėra nieko blogo, tačiau dažnai žmonės savo senuosius diskus parduoda arba atiduoda kam nors, net nesusimąstydami, kad nors duomenys ir ištrinti, visą diske buvusią informaciją galima atkurti. Galbūt nedaugelis turime labai svarbių, asmeniškų duomenų savo kompiuteriuose, tačiau dėl bendro supratimo rekomenduoju paskaityti toliau 🙂

Informacijos svarba

Taigi kaip ir visi žinote, gyvename informacijos amžiuje (tikriausiai girdime tai per dažnai, dėl to jau ir nebekreipiame į tai dėmesio). Aš norėčiau atkreipti dėmesį, kad informacijos amžius, tai nėra paprasti, madingi žodžiai.  Būtent dabar informacija yra labai brangus produktas (žinoma, priklauso nuo informacijos tipo). Kartais ne nafta ar kiti gamtiniai ištekliai yra svarbiausia, o būtent informacija (jei nemokėsi paimti išteklių, jie bus beverčiai). Informacija šiais laikais yra naudojama mokymui, kompromatui, šantažavimui. valdymui, manipuliavimui. Todėl norėčiau supažindinti su metodais, kuriais galima sumažinti sau rūpimos informacijos nutekėjimą perleidžiant kažkam savo kietąjį diską.

Eksperimentas

2003 metais 2 studentai atliko eksperimentą, jie nupirko 158 naudotus kietuosius diskus ir pabandė atstatyti informaciją buvusią juose. Dalyje kietųjų diskų duomenys buvo ištrinti paprastai (naudojant delete komandą), 60 procentų diskų buvo suformatuoti prieš parduodant. Tai nesutrukdė studentams ištraukti iš šių diskų saugotos juose informacijos: 5000 kreditinės kortelės numerių, įvairi įmonių ar asmeninė finansinė informacija, nemažai elektroninių laiškų. Tik 12 diskų buvo tinkamai išvalyti. Visas straipsnis čia.

Kaip išvalyti kietą diską teisingai?

Dažniausiai, prieš parduodami kietą diską, žmonės tik ištrina svarbius katalogus, bylas arba suformatuoja jį. Katalogų ištrynimas panaikina tik nuorodas, kaip tuos failus pasiekti (failai yra diske ir su tam tikromis programomis yra pasiekiami). Formatavimas yra saugesnis, jis panaikina adresų lenteles (ne nuorodas), todėl failus atkurti yra sunkiau. Vienintelis saugus būdas panaikinti duomenis yra jo užpildymas 1 ir 0, mažiausiai 3 kartus (1 kartas – pilnai užpildoma 0, tada pilnai užpildoma 1). Žinoma, yra dar saugesnis būdas, tačiau finansiškai nenaudingas:

Jeigu norite saugiai ištrinti Jums svarbius duomenis, galite pasinaudoti nemokama programa Darik’s Boot And Nuke. Programa turi būti įrašyta į CD ar DVD laikmeną, o paleidžiama ji nustačius kompiuteryje krovimą iš CD/DVD įrenginio (BIOS reikia pasirinkti CD/DVD įrenginį kaip pirmąjį įrenginį, iš kurio bus kraunama įjungus kompiuterį). Tačiau naudotis programa reikia atsargiai, užtenka įvesti žodį autonuke, paspausti enter ir trinami visi Jūsų kietieji diskai. Detalesnį gidą, kaip naudotis rasite čia. Programa atrodo taip:

Pavyzdžiai, padėsiantis padaryti teisingas išvadas:

Taigi, žinome kaip, su kuo ir kam to reikia. Dabar laikas pamatyti, kaip galima atkurti jau ištrintus duomenis. Reikalinga programinė įranga, kurios variantų yra tikrai nemažai, kitas kietasis diskas į kurį bus galima atkurti failus, bei laikas, reikalingas kietojo disko skanavimui ir duomenų ištraukimui.

Štai čia yra pavyzdys, kaip atstatomi failai, atlikus greitą formatavimą. O štai čia pateiktas pavyzdys, kaip atstatomi failai, juos ištrynus paprastai.

Teisingas duomenų sunaikinimas galimas tik daug kartų įrašant nieko nereiškiantį kodą ( 1 ir 0 ). Todėl pagalvokite, ar verta parduoti kietąjį diską tik jį paprastai suformatavus, nes informacija gali būti panaudota prieš Jus.

Straipsnio informacija skirta susipažinti su galimomis grėsmėmis, jokiu būdu nesiekiama skatinti neteisėtos veiklos. Norint talpinti straipsnį kitur, būtinas autoriaus sutikimas.